Obchody Bitwy pod Wolą Wodyńską

Data

12 wrz 2021
Expired!

Czas

14:00 - 14:00

Obchody 82 Rocznicy Bitwy pod Wolą Wodyńską

„Pochylmy dzisiaj nasze czoła przed bohaterami… Pochylmy czoła przed tymi, którzy zginęli. Oddajmy im należną cześć i szacunek. To miejsce jest przecież historią żywej pamięci, pamięci tak nam bliskiej. Życzyłbym sobie, aby nasza pamięć przejawia się dbałością o to miejsce i inne miejsca pamięci w naszej Gminie. Odwiedzajmy naszych bohaterów, dbajmy o ich mogiły, nie tylko od święta. Oni swoim życiem i ofiarną śmiercią po prostu na to zasłużyli.” – powiedział Wójt Gminy Wojciech Klepacki witając uczestników wczorajszych uroczystości w Woli Wodyńskiej.

To nasza piękna tradycja, która jest również zaszczytnym obowiązkiem: coroczna chwila zadumy nad mogiłami poległych w bitwie pod Wolą Wodyńską, która rozegrała się we wrześniu 1939 r. Na Cmentarzu Wojennym spoczywa 240  żołnierzy, którzy oddali swoje życie „broniąc tej ziemi do krwi ostatniej kropli z żył”.

W tegorocznych obchodach wzięła udział Delegacja Oficerów Pierwszej Warszawskiej Dywizji Pancernej, na czele z majorem Markiem Szymańskim, wraz z wojskową asystą honorową i Orkiestrą Wojskową w Siedlcach. Obecne były również Poczty Sztandarowe: XXVII Oddziału Polskich Spadochroniarzy, Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Wodynie, Gminnego Zarządu OSP, OSP Seroczyn, Szkoły Podstawowej w Seroczynie i  Zespołu Szkół w Wodyniach. Uroczystości rozpoczęła młodzież z Zespołu Szkół w Wodyniach prezentując program słowno-muzyczny. Po uroczystej, polowej Mszy Św,. odprawionej przez ks. Krzysztofa Buczyńskiego, odczytaniu Apelu Pamięci, salwie honorowej i złożeniu wiązanek, uczestnicy uroczystości, przemaszerowali pod Pawilon Turystyczny, gdzie w miejscu pamięci również zostały złożone symboliczne wiązanki i nastąpiło zakończenie oficjalnej części obchodów.

Na wszystkich czekał „żołnierski poczęstunek” przygotowany dzięki wsparciu i pomocy Masarni Karol Królak z Seroczyna, Delikatesów Centrum z Wodyń, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego CENTRUM w Oleśnicy i Klubowi SENIOR+. Pyszną grochówką i bigosem częstowali druhowie z OSP Wola Wodyńska.

Można było również spotkać się z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, poznać wystawę „Rok 1920 w regionie siedleckim”, a razem z pp. Anetą Karczmarską i Ryszardem Borucem zanucić pieśni i piosenki z przygotowanego na tę okazję „Śpiewnika Żołnierskiego”.

„Jest takie miejsce u zbiegu dróg, gdzie się spotyka z zachodem wschód…” Wczoraj miejscem tego spotkania była Wola Wodyńska. Dziękujemy wszystkim, którzy to spotkanie przygotowali i tym, którzy wzięli w nim udział!

Wydarzenie zostało zakończone.