panorama na gminę

Geocaching – gry terenowe

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej realizowało ciekawy projekt geocachingowy pn. „Promocja regionów poprzez aktywną turystykę”. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz stworzenie alternatywnych form spędzania wolnego czasu. Realizacja projektu przyczyniła się do promocji terenów wiejskich, a co za tym idzie zwiększyć popyt na usługi turystyczne, które są świadczone przez podmioty tu funkcjonujące. Projekt obejmował swoim zasięgiem także gminę Wodynie.

Geocaching to gra polegająca na szukaniu skarbów, a właściwie skrytek, które namierza się za pomocą urządzenia GPS. W skrócie, zabawa polega na odnajdywaniu umieszczonych na całym świecie skrytek tzw. „keszy”. Te zaś, ukrywane są przez innych uczestników zabawy (zazwyczaj bardziej doświadczonych). To takie trochę poszukiwanie skarbów. Tyle, że same skarby nie są cenne – bardziej od wzbogacenia się, chodzi tu o poznanie ciekawych miejsc, związanych z pewną historią danego regionu, która potrafi zaciekawić potencjalnego znalazcę. Skrytki mogą być różnej wielkości, od malutkich pojemniczków, np. magnesów mniejszych od naparstka czy pojemników na śniadanie, aż do dużych skrzyń. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebranie informacji z innych miejsc lub rozwiązanie zadań logicznych. Najpopularniejszym rodzajem skrytek są takie, w której znajduje się tylko „loogbook” – czyli książeczka do której należy wpisać datę i swój nick, po czym odnotować znalezienie w aplikacji. „Fanty” – większe skrzynki posiadają różnego rodzaju przedmioty w środku o minimalnej wartości, takie jak kostki do gry, breloczki, figurki z jajek-niespodzianek. Geocaching jest dobra alternatywą do spędzenia wolnego czasu wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi na świeżym powietrzu jednocześnie poznając ciekawe miejsca i historię naszego najbliższego regionu.

Zachęcamy do rejestracji w systemie geocaching.com oraz instalacji aplikacji c:geo lub Geocaching (system android) bądź GeoCaches (iOS) i odnalezienia skrytek na terenie Gminy Wodynie oraz całej Lokalnej Grupy Działania Ziemi Siedleckiej. Zapraszamy także do przejścia dwóch questów z terenu Gminy Wodynie „Odkrywanie tajemnic Wodyń” oraz „Szlakiem I Dywizji Piechoty Legionów”.