solidarni z Ukrainą

Możliwości udzielenia pomocy uchodźcom z Ukrainy na terenie naszej Gminy

Szanowni Państwo,

na terenie naszej Gminy od soboty przebywa kilkunastoosobowa grupa uchodźców z Ukrainy. To dla nich, po sprawdzeniu sytuacji i zbadaniu ich potrzeb, niezwłocznie uruchomiliśmy zbiórkę, aby zebrać potrzebne produkty. Zbiórka tych produktów będzie prowadzona jeszcze jutro w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach oraz Świetlicy OSP w Seroczynie w godz. 8:00-18:00.

Zgodnie z zapowiedzią, i ustaleniami podjętymi na nadzwyczajnej naradzie Wójta Gminy Wojciecha Klepackiego z kierownikami jednostek organizacyjnych Gminy oraz przedstawicielami ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Wodynie informujemy, iż od jutra uruchamiamy kolejne formy działań pomocowych na rzecz ofiar wojny na Ukrainie:

  1. STAŁE PUNKTY ZBIÓRKI POMOCY RZECZOWEJ

Punkty prowadzone będą przez Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach (czynny codziennie w dni robocze w godz. 8:00-16:00) oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Kołodziąża, Oleśnicy, Rudnika Małego, Seroczyna, Woli Wodyńskiej oraz Żebraczki (dyżury w środy i soboty w godz. 17:00-20:00, przekazanie produktów w pozostałe dni będzie możliwe po uzgodnieniu z Prezesem OSP). Pomoc rzeczową można również przekazać za pośrednictwem wszystkich szkół z terenu Gminy. Pozostałe informacje udostępniamy na poniższym plakacie.

Punkty zbiórki przyjmują artykuły spożywcze (z długim terminem przydatności), środki czystości, artykuły higieny osobistej, koce, kołdry i poduszki, ręczniki kąpielowe, podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwzapalne), pampersy dla dzieci. Od 2.03.2022 r. nie będziemy przyjmować już odzieży ani obuwia.

  • POMOC FINANSOWA

Dla osób, które chcą wesprzeć ofiary wojny na Ukrainie, w formie finansowej, zostało uruchomione specjalne subkonto przy Parafii w Wodyniach, poprzez które będą zbierane środki na potrzeby długofalowego udzielania pomocy, a także zakupu produktów i usług których nie obejmują prowadzone zbiórki (np. leki na receptę, opał, zakup usług zdrowotnych itp.). Darowizny przeznaczone zostaną w pierwszej kolejności na zabezpieczenie potrzeb i miejsc lokalowych dla obywateli Ukrainy przebywających na terenie Gminy Wodynie.

Rachunek prowadzony jest przez Bank Spółdzielczy w Siedlcach o/Wodynie o numerze: 69 9194 0007 0050 0337 2000 0050. Prosimy o wpisywanie w tytule wpłaty hasła: „POMOC DLA UKRAINY”.

  • INFOLINIA POMOCOWA

Osoby i instytucje chcące zaoferować pomoc w innej formie niż rzeczowa i finansowa mogą zgłaszać potrzebę jej udzielenia poprzez uruchomioną infolinię o nr tel. 797 197 427. Pomoc ta może dotyczyć np. chęci opieki nad dziećmi, organizowania im zajęć (np. nauki języka), ofert pracy dla uchodźców, transportu, pomocy psychologicznej, pomocy prawnej itd.

Koordynatorem działań na terenie Gminy Wodynie jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wodyniach. W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu pod nr. Tel: 797 197 427.