83. rocznica Bitwy pod Wolą Wodyńską

Drodzy mieszkańcy Gminy Wodynie!

Każdy wrzesień, co roku, jest miesiącem wyjątkowym, w którym w sposób szczególny obchodzimy kolejną rocznicę dramatycznych wydarzeń września 1939 roku. Jest to niezmiennie czas zadumy nad bolesnym losem dziesiątków milionów ludzkich istnień. Zatrzymujemy się nad mogiłami tych, którzy w obronnej walce ponieśli najwyższą ofiarę. Na terenie naszej gminy miały miejsce dwie bitwy Kampanii Wrześniowej: Bitwa po Wolą Wodyńską i Bitwa o Seroczyn.

Bitwa pod Wolą Wodyńska rozegrała się 13 i 14 września 1939 r. Poległo w niej ponad dwustu żołnierzy 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. Spoczywają na miejscowym Cmentarzu Wojennym, który w ostatnim czasie, dzięki działaniom władz gminy i zaangażowaniu środków zewnętrznych, przeszedł gruntowna renowację. Każdego roku, właśnie w Woli Wodyńskiej, organizowane są Gminne Obchody Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. W tym roku odbędą się one 18 września.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 Mszą Świętą Polową na Cmentarzu Wojennym w Woli Wodyńskiej. Udział w obchodach weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego, którą utworzą żołnierze 18 Batalionu Dowodzenia. Odczytany zostanie Apel Pamięci i rozlegnie się Salwa Honorowa. Do udziału w uroczystościach zaproszone są Poczty Sztandarowe szkół, Jednostek OSP i organizacji. Przewidziany jest także występ młodzieży z Zespołu Szkół w Wodyniach, a następnie uroczysty przemarsz do Pawilonu Turystycznego, złożenie wiązanek w Miejscu Pamięci oraz „żołnierski” poczęstunek.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału w tych uroczystościach! Niech nasza obecność, wspólna modlitwa i zaduma będą pięknym świadectwem szacunku, pamięci i wdzięczności!

Wójt Gminy Wodynie

Wojciech Klepacki