Uroczystość związana z zakończeniem budowy nowego ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego w Seroczynie już w najbliższy czwartek, 17.11.2022 r.

W najbliższy czwartek, 17 listopada, odbędzie się uroczystość związana z zakończeniem budowy nowego ogrodzenia Cmentarza Żydowskiego w Seroczynie.

Warto wspomnieć iż społeczność żydowska zamieszkiwała na naszych terenach od drugiej połowy XVI wieku. Na przełomie XIX i XX wieku wielu Żydów wyemigrowało, ale pozostali wciąż stanowili liczną grupę. W latach przedwojennych w Seroczynie, mieszkało blisko 200 osób pochodzenia żydowskiego, a dzieci uczyły się w seroczyńskiej szkole. Tylko nielicznym udało się przeżyć dramat II wojny światowej, a wielu zginęło w niemieckim obozie zagłady w Treblince.

Seroczyński ‘Kirkut” istnieje prawdopodobnie od początków XIX wieku. Podczas II wojny światowej został zdewastowany, a ostatni pochówek odbył się w 1943 r.

W ostatnim czasie Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie przeprowadziła tam prace modernizacyjne ogrodzenia Cmentarza. Wszystkie osoby zainteresowane, w imieniu Organizatorów, zachęcamy do wzięcia udziału w planowanej uroczystości, której szczegóły znajdą Państwo na załączonym plakacie.