Obchody Bitwy pod Wolą Wodyńską

84. Rocznica Bitwy pod Wolą Wodyńską

W najbliższą niedzielę, 10 września odbędą się obchody 84 Rocznicy Bitwy pod Wolą Wodyńską. Zgodnie z naszą długoletnią tradycją spotkamy się na Cmentarzu Wojennym w Woli Wodyńskiej, aby wspólnie oddać hołd Bohaterom poległym w obronie Ojczyzny i wspólnie przeżyć 84 Rocznicę bolesnych wydarzeń września 1939 roku.

Bitwa pod Wolą Wodyńska rozegrała się 13 i 14 września 1939 r. Poległo w niej ponad dwustu żołnierzy 1 Dywizji Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. Spoczywają na Cmentarzu Wojennym, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną renowację. Nastrój tego miejsca, zaduma, wspólna modlitwa, a także udział żołnierzy Wojska Polskiego sprawiają, że nasze rocznicowe obchody są zawsze pięknym świadectwem pamięci o smutnej przeszłości, ale również troski o przyszłość i wychowanie młodego pokolenia.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 Mszą Świętą Polową na Cmentarzu Wojennym w Woli Wodyńskiej. Udział w obchodach weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego, którą utworzą żołnierze 18 Batalionu Dowodzenia. Odczytany zostanie Apel Pamięci i rozlegnie się Salwa Honorowa. Do udziału w uroczystościach zaproszone są Poczty Sztandarowe szkół, Jednostek OSP i organizacji. Po Mszy św. nastąpi uroczysty przemarsz do Pawilonu Turystycznego, gdzie nastąpi zakończenie Ceremoniału Wojskowego, wyprowadzenie Pocztów Sztandarowych i Kompanii Honorowej. Obok Pawilonu odbędzie się koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku Łukowskim, która wcześniej zapewni oprawę muzyczną uroczystości, a także występ artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Wodyniach. Swoje promocyjne stoisko przygotują żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do udziału!

Wójt Gminy Wodynie

/-/ Wojciech Klepacki