Zaproszenie na rajd rowerowy ,,Twarda Skóra”

Trzeciego sierpnia ruszyły zapisy na rajd rowerowy Twarda Skóra. To zupełnie nowe wydarzenie, które niebawem stanie się punktem obowiązkowym w kalendarzu każdego miłośnika dwóch kółek z okolic Siedlec – i nie tylko. Jego pierwsza edycja odbędzie się 27 sierpnia 2022 roku. Organizatorem wyścigu jest Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej, a całą inicjatywę napędza energia i zaangażowanie wszystkich trzynastu gmin, przez które już niebawem przejedzie nasz peleton. Start i meta wyścigu to Kotuń, Plac Danielaków, a sama trasa ma 216 km długości i oplata całą ziemię siedlecką. 

Jaki jest cel imprezy?

Celem, który przyświecał organizatorom imprezy, jest promocja ziemi ziemi siedleckiej i mazowieckiej oraz pokazanie ich jako terenów o wyjątkowo pięknej przyrodzie, które wręcz proszą się o aktywne spędzanie wolnego czasu. Malownicze miejscowości, zielone i zachwycające o tej porze roku tereny nadrzeczne, a także znakomita infrastruktura stworzą miłośnikom kolarstwa wyjątkowo dogodne okoliczności, by nasycić wzrok pięknem przyrody. Kolarze mogą przy tym postawić sobie sportowe wyzwanie i sprawdzić swoje siły na zupełnie nowej trasie. Na koniec wyłonieni zostaną liderzy poszczególnych grup wiekowych, a także zwycięzca rywalizacji Open. Wszyscy zarejestrowani do 15 sierpnia uczestnicy dostaną ponadto wyjątkowe zaprojektowane z myślą o naszym rajdzie medale pamiątkowe, których pierwsza edycja może stać się zalążkiem pięknej kolekcji. Nadrzędnym celem wydarzenia jest więc wspieranie turystyki rowerowej i podkreślenie sportowego charakteru regionu.

Nasz Gość Specjalny

Mamy zaszczyt przedstawić również gościa honorowego naszego wydarzenia. Jest nim Cezary Zamana – znany wszystkim kolarskim pasjonatom Mistrz Polski z 1999 oraz zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku. Cezary Zamana nie tylko uświetni imprezę swoją obecnością. Już teraz wspiera bowiem aktywnie jej organizację. To jego firma – Zamana Group – jest organizatorem technicznym wydarzenia, który dba o to, by rajd był nie tylko pięknym i wymagającym, ale również bezpiecznym i zorganizowanym wedle ścisłych standardów wydarzeniem. Organizator techniczny obejmuje swoim patronatem infrastrukturę bezpieczeństwa imprezy, ale również jej możliwie płynny i dogodny dla uczestników przebieg poprzez stworzenie i wyposażenie punktów kontrolnych na trasie rajdu. 

Skąd pomysł na taki rajd? 

Pomysłodawcą rajdu jest wójt gminy Kotuń – Grzegorz Góral . A inspiracją były doświadczenia jego przyjaciela – człowieka wielu pasji, który znany jest jako wolontariusz i działacz społeczny (a nawet Kawaler Orderu Uśmiechu), a przy tym od lat pasjonuje się kolarstwem szosowym. To właśnie Tomasz Skóra jako pierwszy obrał tę właśnie trasę na ponad 200-kilometrowe kolarskie wyzwanie, a zachęcony pięknem tego ekscytującego doświadczenia zapragnął zaprosić do niego innych kolarskich zapaleńców. Wójt Kotunia bez wachania przyklasnął temu pomysłowi i postanowił objąć inicjatywę pomocą organizatorską i promocyjną. 

Wsparł go w tej inicjatywie wójt gminy Zbuczyn – Hubert Pasiak – i razem zaprosili pozostałych wójtów gmin z powiatu do zaangażowania w ten pomysł. Pomysł został zaprezentowany podczas konwentu wójtów powiatu, 2 lutego w Wodyniach, którego gospodarzem był wójt Wojciech Klepacki. Organizacja tej imprezy jest więc efektem współdziałania i ogromnej pomocy wszystkich trzynastu gmin powiatu siedleckiego – przy dofinansowaniu z budżetu powiatu siedleckiego i województwa mazowieckiego. Dzięki temu każdy miłośnik kolarstwa może przeżyć wyjątkową przygodę na terenie malowniczej ziemi siedleckiej stanowiącej piękny element mazowsza, a przy tym sprawdzić swoje przygotowanie i determinację, by zawalczyć o zwycięstwo w wyścigu. Jesteśmy przekonani, że taka zdrowa, sportowa rywalizacja w połączeniu ze świetną organizacją i pięknem regionu sprawią, że wydarzenie  będzie początkiem nowej kolarskiej tradycji.

Zadanie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Powiat Siedlecki w ramach realizacji zadania publicznego.