Ciężki samochód dla OSP Wodynie

Zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Scania P450 linii XT dla OSP Wodynie

Ochotnicza Straż Pożarna w Wodyniach jest najprężniej działającą jednostką ratowniczą na terenie Gminy Wodynie, a jednocześnie jedyną należącą do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Od początku istnienia spełnia ważną rolę chroniąc ludność przed pożarami. Tylko w 2020 r. jednostka wzięła udział w 73 wyjazdach ratowniczych w tym 30 pożarach. Do akcji wyjeżdża średnio co 5 dni.

OSP Wodynie dysponuje obecnie dwoma samochodami ratowniczo-gaśniczymi: GBA 2,5/25 MAN TGM z 2008 r. oraz wysłużonym GCBA 6/32 Jelcz 315 z 1984 r. Obecnie do strażackiego taboru dołącza fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, który zastąpi wysłużonego Jelcza 315 i unowocześni wyposażenie jednostki. Samochód to pojazd marki Scania z zautomatyzowaną skrzynią biegów, układem napędowym 4×4 oraz obszerną kabiną załogową. Zbiornik środków gaśniczych pomieści 7000 L wody oraz 700 litrów piany. Pojazd ten świetnie sprawdzi się zarówno na drodze utwardzonej jak i w terenie, na którym znajdują się wąskie polne bądź leśne drogi. 

Całkowity koszt zakupu wynosi 1 104 540,00 zł. Zakup ułatwiła pozyskana przez Gminę Wodynie preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w wysokości 600 tys. zł, umarzalna w 30 % po jej częściowej spłacie oraz dofinansowanie Samorządu Województwa Mazowieckiego w kwocie 100 tys. zł.

Obchody oficjalnego przekazania zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla wodyńskiej jednostki odbyły się 16 października br.